20882-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regional inkubator 2022
Referensnummer: 22/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att erbjuda en kvalitetssäkrad inkubatorsprocess till Kalmar län för utveckling av bolag i hela länet.
En inkubators främsta uppgift är att erbjuda affärsutveckling från idé till kunskapsintensivt företag. Idéer som blir bolag inom en inkubatorsprocess har ofta hög risk men stor potential att bli framgångsrika tillväxtföretag internationellt om de lyckas. Själva processen ska ge svar på om idén och entreprenören har de rätta förutsättningarna att lyckas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen