208823-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopbilar
Referensnummer: 18KSRR88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tre (3) st fabriksnya kärltömmande baklastare med biogasdrift, elektronisk kärlregistrering och fordonsdator. Helhetsåtagande avseende service och reparation på hela fordonet under 84 månader från leveransdatum.
1. 1 st 2-axlig med enfacks sopaggregat
2. 1 st 3-axlig med enfacks sopaggregat och utrustning för vippcontainertömning
3. 1 st 3-axlig med tvåfacks sopaggregat
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen