208854-2019 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diskdesinfektorer och Ångautoklav
Referensnummer: DU-UPP18-0166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland avser att upphandla 3 stycken diskdesinfektorer, 2 stycken kommer att placeras på sterilcentralen Västmanlands sjukhus, Köping och 1 styck kommer att placeras på Triaden Västmanlands sjukhus, Västerås. Ångautoklaven kommer att placeras på Ortopedoperationsavdelningen Västmanlands sjukhus, Västerås.
Aktuell upphandling
Region Västmanland avser köp 3 st diskdesinfektorer, 2 st kommer att placeras på Sterilcentralen Västmanlands sjukhus, Köping och 1 st kommer att placeras på Triaden Västmanlands sjukhus, Västerås samt 1 st autoklav som kommer att placeras på Ortopedoperationsavdelningen Västmanlands sjukhus, Västerås.
Anbud kan lämnas på diskdesinfektorerna eller autoklaven eller på bägge utrustningarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191110 Autoklaver, 39330000 Desinfektionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen