208876-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Ramavtal Arkitekt, Nybyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Arkitekt, Nybyggnad
BeskrivningRamavtalet omfattar konsulttjänster enligt AUC.1. Uppdrag kommer att avse nybyggnadsprojekt i varierande omfattning och storlek från utredningsuppdrag/volymskisser till detaljplaneunderlag till projekteringsuppdrag beroende på beställarens behov och på projektens storlek och komplexitet.
Intern identifierareMIC 2026/224
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Arkitekt, Nybyggnad