208918-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Ny- och ombyggnation av Stadsöskolan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNy- och ombyggnation av Stadsöskolan
BeskrivningLuleå kommun ska genomföra en ny- och ombyggnation av Stadsöskolan, för att inrymma årskurs F-6 i anslutning till nuvarande skola. Skolenheten omfattar då totalt omkring 650 elever. Entreprenaden är en totalentreprend som innefattar rivning av befintlig byggnad samt ny och om byggnation.
Intern identifierareSBF 2026/30
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareNy- och ombyggnation av Stadsöskolan