Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster till Kalmar kommun inklusive bolag och förbund
Referensnummer: 2018-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar sakkunnigt biträde till Kalmar kommuns revisorer, till lekmannarevisorerna i åtta av Kalmar kommuns ägda bolag samt till kommunalförbunden Kalmarsunds Gymnasieförbund och Kalmarsundsregionens Renhållare. Eventuellt tillkommande bolag ska även ingå i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen