208972-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gruslastbil kranbil, bevattningsbil och leverans av bergkross, sand och makadam
Referensnummer: 2017.65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser följande:
— Gruslastbil och kranbil,
— Bevattningsbil,
— Bergkross, grus och makadam.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Gusbil och kranbil
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34142000 Kranbilar och dumprar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grusbil kranbil.
Bevattningsbil
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 34144000 Motorfordon för särskilda syften
Bevattningsbil.
Grus, makadam, sand och grusbil
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14213000 Makadam, tjärmakadam och oljesand, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
Gurs, makdam och sand och grusbil.