209024-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrentreprenad projekt VP Sbg
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrenergi AB genomför en utbyggnad för produktion av fjärrkyla och fjärrvärme på sin anläggning i Sundbybergsverket genom installation av flera värmepumpar som tillsammans ska producera ca 5 MW fjärrkyla och 7,5 MW fjärrvärme.
Denna förfrågan gäller funktionsentreprenad för komplett styrteknisk installation där nya kylmaskiner/värmepumpar integreras i befintlig ABB 800xA.
Prekvalificering genomförs nu för att delta i upphandlingen av entreprenad för styrsystem för den nya anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48150000 Programvara för industristyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen