Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trollhättan Energi avser genom denna förfrågan upphandla tekniska konsulter för förprojekteringsavtal som ska generera underlag till framtida projektering av BIO 3-projektet på Arvidstorps avloppsreningsverk.
Avloppsreningsverket behöver byggas ut för att Trollhättan stad växer och invånarantalet kommer att öka. Verksamheten söker just nu nytt tillstånd som ställer ytterligare krav på ökade mängder som skall behandlas och uppfylla ändrade utsläppskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen