209068-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kabelläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation av kabelsystem för data/telenät
Referensnummer: C 2018-1823
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45314310 Kabelläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser i huvudsak installationskompletteringar i befintliga kabelsystemanläggningar inom och mellan byggnader där Chalmers tekniska högskola AB har sin verksamhet.
Chalmers har sedan 2007 i huvudsak installerat spridningsnät/kabelsystem för datanät av systemtillverkare AMP (CommScope Netconnect) och Brand-Rex (Leviton Network). Chalmers avser att fortsätta med dessa kabelsystem under avtalsperioden samt kabelsystem ECS (European Cabling Systems).
OBS! Inga andra kabelsystem än CommScope Netconnect, Leviton Network och ECS kommer att accepteras i denna upphandling.
Upphandlingen avser installation av:
Spridningsnät/kabelsystem för data/tele
Optofibernät stamnät/områdesnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen