209077-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: 2022-O001020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av juridiska tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av juridiska tjänster för Region Skåne och för de regionägda bolagen:
Folktandvården Skåne AB org.nr 556936-0828
Skåne Care org.nr 556762-7111
Event in Skåne org.nr 556750-6406
Malmö Opera och Musikteater org.nr 556256-2065
Skånes dansteater org.nr 556010-7160
Upphandlingen består av följande delområden:
1 Avtals- och bolagsrätt
2 IT-avtalsrätt
3 Allmän affärsrätt
4 Arbetsmiljö- och arbetsrätt
5 Fastighets, entreprenad- och miljörätt
6 Upphandlingsrätt
7 Process-och tvistlösningsrätt
8 Dataskydd och personuppgiftshantering
9 Krisberedskap/Civilt försvar
10 Compliance
11 Säkerhetsskydd
Anbud kan läggas på ett eller flera delområden. Tydligare beskrivning avseende delområdena framgår i Kravspecifikationen. Vidare info finns i punkten Omfattning i avtalsmallen.
Angående volymer
Detta avtal kan maximalt komma att omfatta ett värde av 22 000 000 SEK.
Sannolikt värde baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 5 000 000 SEK per år.
Region Skåne garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera Beställarens verkliga behov.