209086-2021 - ResultatSverige-Borås: Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för digital signering
Referensnummer: 19/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av IT-stöd för digital signering med funktion att ge RISE medarbetare enkel, systematisk och ändamålsenlig digital signering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RISE vill med denna upphandling säkerställa att vi på enkelt, kostnadseffektivt och säkert sätt kan
Signera digitalt i enlighet med rådande lagar och regler avseende digital signering. Utöver detta är det
Också viktigt att lagring av digitalt signerade dokument kan ske på i RISE IT-miljö efter signering. Eftersom RISE har behov av att lagra signerade dokument länge är det också viktigt att signerade dokument kan lagras och valideras långt fram i tiden oberoende av leverantören.