Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxiresor
Referensnummer: Ks26 2020-65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud på offentlig upphandling av avtal gällande taxiresor för transport av framförallt barn och unga vuxna, med eller utan sällskap. Resor kan ske både inom och utom kommunen. Uppdragens tid och omfattning varierar. Det kan även förekomma taxiresor som avser resor i kommunanställdas tjänst. Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Linköpings kommuns upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resor kan ske både inom och utom kommunen. Uppdragens tid och omfattning varierar, se mer i Upphandlingsdokumenten.