209097-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad ny stadsbussdepå i Fyrislund.
Referensnummer: UPPH2017-0203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala avser att genomföra en nybyggnation av en stadsbussdepå för kollektivtrafiken i Uppsala på fastigheterna Vaksala-Norrby 1:3 och Söderhällby 1:2, i området Fyrislund. Stadsbussdepåns placering blir i direkt anslutning till befintlig regionbussdepå.
Stadsbussdepån ska innehålla administrations- och verkstadsbyggnad, servicebyggnader, gaslagerbyggnad samt bussuppställning på ramper.
Omfattningen är ca 11 000 m² BTA, ca 62 000 m² mark, 180 st. rampplatser för bussar med medieanslutning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen