209098-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Almunge Vårdcentral.
Referensnummer: UPPH2017-0204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en TE inklusive detaljprojektering till färdiga bygghandlingar, utförande av mark-, bygg-, och finplaneringsarbeten, intrimning, igångsättning samt överlämnande i enlighet med förfrågningsunderlaget för nybyggnation av Vårdcentral i Almunge. Marken ägs av Landstingsservice, Region Uppsala.
Beställaren värdesätter en löpande dialog under projekteringen angående val av tekniska lösningar och yttre gestaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen