209107-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiologisk granskningstjänst
Referensnummer: HSN/1372/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Radiologisk verksamhet inom Region Jämtland Härjedalen bedrivs på röntgenavdelningen på Östersund sjukhus samt på externa enheter vid hälsocentralerna i Åre, Järpen, Strömsund, Hammarstrand, Bräcke, Sveg, Svenstavik, Hede och Funäsdalen. Totalt utförs cirka 80 000 röntgenundersökningar/år fördelade inom modaliteterna konventionell radiologi, DT, IR, ultraljud och MRT. Upphandlingen är uppdelad i två områden (grupper):
- Jourgranskning / Jourverksamhet, akut verksamhet vardagar 22.00 - 07.30, samt fredagar 22.00 - måndagar 07.30
- Elektiv granskning / Elektiv verksamhet, vardagar 07.30 - 22.00
Jourverksamhet
Tjänsten radiologisk granskning omfattar undersökningar under jourtid på distans med successiva avrop från Beställaren. Även prioritering och berättigandebedömning av undersökningar ingår i uppdraget. Leverantören ska leverera definitivsignerade utlåtanden på avropade undersökningar.
Beställaren lägger ut uppdrag för prioritering via MEI Prioritering. Remisser inkl. patienthistorik skickas för att besvaras via MEI Distribuerad granskning. Alla remisser som inkommit före starten av leverantörensarbetstid prioriteras och vidimeras av Beställarens personal. Uppdrag läggs ut måndag-söndag mellan klockan 22.00-07.30 CET. Uppdrag förutsätter en kontinuerlig kontakt och avstämning mellan Beställare och Leverantör för att säkerställa arbetsflödet.
Elektiv verksamhet
Tjänsten omfattar granskning av undersökningar med successiva avrop från röntgenavdelningen på Östersunds sjukhus.
Beställaren lägger ut uppdrag för granskning via MEI. Remisser inkl. patienthistorik skickas för att besvaras via MEI Distribuerad granskning. Uppdrag förutsätter en kontinuerlig kontakt och avstämning mellan Beställare och Leverantör för att säkerställa arbetsflödet.
Tekniska förutsättningar
Alla röntgenenheter använder SECTRA RIS och SECTRA PACS. Drift av RIS och PACS sker i samarbete med Sectra, Atea och under ledning av en lokal förvaltningsgrupp. Regionen använder SECTRA RIS version24.2 och SECTRA PACS version 24.2. RIS och PACS
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
JOURGRANSKNING
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad omfattning Jourverksamhet
Uppskattade grundvolymer per månad av efterfrågad tjänst är ca:
·         DT: 120 undersökningar/ månad
·         Konventionell radiologi: 175 undersökningar/ månad
Omfattningen av efterfrågad tjänst kan variera över avtalstiden beroende på bemanningsläge och strukturella förändringar mm. Beställaren kan därför inte garantera Leverantören några volymer. Antagen Leverantör förbinder sig att leverera efterfrågade tjänster oavsett om volymen under- eller överstiger uppskattat behov.
Beräknad omfattning Elektiv verksamhet
Konventionell radiologi, elektiva undersökningar – 1250 undersökningar/månad
DT, elektiva undersökningar – 200 undersökningar/ månad
MRT, elektiva undersökningar – 200 undersökningar/ månad
Omfattningen av efterfrågad tjänst kan variera över avtalstiden beroende på bemanningsläge och strukturella förändringar med mera. Beställaren kan därför inte garantera Leverantören vissa volymer. Antagen Leverantör förbinder sig att leverera efterfrågade tjänster som både kan under- och överstiga uppskattat behov.
ELEKTIV GRANSKNING
Del nr: 2