209126-2018 - ResultatSverige-Motala: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snörjning
Referensnummer: UH-2018-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning och halkbekämpning av parkeringsplatser, infartsvägar, skolgårdar o.dyl. inom Beställarens fastighetsbestånd enligt Beställarens anvisningar och de förutsättningar som framgår av förfrågningsunderlaget med tillhörande dokument.
Avtalet omfattar även extra snöröjning och halkbekämpning samt flyttning av snömassor efter avrop.
Ytor som inte framgår av entreprenadbeskrivningen, såsom innergårdar, sköts av B:s egen personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen