209161-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Training of Test Pilots
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 20: Utbildnings- och simuleringstjänster på försvars- och säkerhetsområdet
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Swedish Defence Materiel Administration [Försvarets materielverk, FMV] hereby invites the submission of tenders for the FMV's procurement of Test Pilot course for fixed wing Military class B for FMV test and evaluation flight test operations.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80600000 Utbildning med avseende på försvars- och säkerhetsmateriel, 80650000 Utbildning och simulering: luftfartyg, robotar och rymdfarkoster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej