209203-2021 - ResultatSverige-Djursholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulter VVS-projektering
Referensnummer: FN 2020/0226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området VVS-projektering och projekteringsledning. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism.
Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området VVS-projektering och projekteringsledning.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU 6 kap. 2 §.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA Allmän orientering
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området VVS-projektering och projekteringsledning. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt att skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Kommunen har för avsikt att anta tre (3) leverantörer. Avtalen kommer att rangordnas.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 200 000 SEK. För uppdrag som uppskattas överstiga 200 000 SEK kommer förnyad konkurrensutsättning att ske.
Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nr ett (1) och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nr två (2) och ska tillfrågas om rangordnad nr ett (1) inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr tre (3) tillfrågas därefter.
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
AUA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoret Magnus Fridell, Fastighetschef Box 74 182 11 Danderyd
Upphandlande myndighet
Danderyds kommun, org. 2120000-0126 Djursholms AB, org. 556002-2831 Studievägen Fastighets AB, org. 559100-5169
Samt ev framtida tillkommande helägda dotterbolag.
AUA.2 Orientering om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande