209264-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och reparation av soldatmateriel samt sömnad
Referensnummer: 17FMV8883
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tvätt- reparationstjänster och sömnadstjänster rörande Försvarsmaktens soldatmateriel samt betydande delar av Försvarsmaktens flatgods som finns inom myndigheten. Med soldatmateriel avses artiklar som exempelvis uniformer, skjortor, rockar, handdukar, kroppsskydd, hjälmar och stridsvästar. Försvarsmaktens flatgods är exempelvis lakan, dukar, servetter, gardiner m.m. Begreppet tvätt indelas i upphandlingen i vattentvätt respektive grov- och kemtvätt.
Denna upphandling avser även sömnadstjänster. Sömnadstjänsterna avropas på persedel/plagg som tillhör Försvarsmakten. Sömnadstjänsterna som upphandlas innefattar olika justeringar av befintliga uniformspersedlar. Exempel på uppdrag är sy in/ut byxor och jackor/kappor samt ändra/sy på märken/ knappar och galoner enligt Unibest.
Upphandlingen är uppdelad i varukorgar. Anbudsgivaren kan lämna anbud på en eller flera varukorgar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varukorg Nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tvätt varukorg Nord.
Varukorg Mitt
Del nr: 2
Varukorg mitt.
Varukorg Syd
Del nr: 3
Varukorg syd.
Varukorg kem och grovtvätt
Del nr: 4
Varukorg grov och kemtvätt.