209365-2023 - ResultatSverige-Herrljunga: Personalförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster inom socialtjänst
Referensnummer: 22/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal avseende bemanningstjänster inom området socialtjänst som ska tillgodose behovet av både utredande och arbetsledande personal. Syftet är att kunna avropa extern personal för längre eller kortare tid.
Följande områdeskategorier omfattas:
A. Handläggare/Biståndsbedömare/Socialsekreterare – LSS och SoL
B. Handläggare/Socialsekreterare – Barn och unga
C. Chefstjänst inom socialtjänsten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 85320000 Socialvård, 85321000 Administration inom socialtjänsten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal avseende bemanningstjänster inom området socialtjänst som ska tillgodose behovet av både utredande och arbetsledande personal. Syftet är att kunna avropa extern personal för längre eller kortare tid. Behov finns i första hand vid arbetstoppar, sjukfrånvaro eller annan frånvaro och under rekryteringsprocess av ordinarie personal. Behov kan även förekomma av personal för bestämda uppdrag eller extra behov avseende en eller flera områdeskategorier.
Konsultinsatser kommer att utföras på flera platser inom respektive kommun med olika verksamheter och arbetsställen.
De områdeskategorier som omfattas av denna upphandling är: A. Handläggare/Biståndsbedömare/Socialsekreterare – LSS och SoL B. Handläggare/Socialsekreterare – Barn och ungaC. Chefstjänst inom socialtjänsten
Anbudsgivaren ska kunna leverera inom samtliga områden. Det går inte att lämna anbud på endast ett av områdena.
Ulricehamns kommun har under avtalstiden ett pågående avtal avseende bemanningstjänster av chefer inom samtliga av kommunens verksamheter. Ulricehamns kommun äger rätt att använda det ramavtalet framför kategori C i detta ramavtal.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara köparen tillhanda senast
2022-06-09 23:59