Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaksleverantör till Gävleborg och Älvkarleby.
Referensnummer: 6617
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Grönsaksleverantör till Bollnäs kommun, Gävle kommun, Hudiksvalls kommun, Ljusdals kommun, Nordanstig, Ovanåkers kommun, Söderhamns kommun, Älvkarleby kommun, Forsa folkhögskola och Bollnäs folkhögskola från september 2017. Hofors kommun, Ockelbo kommun samt Västberga folkhögskola kommer att ansluta till detta avtal i september 2018 när deras nuvarande avtal löper ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grönsaksleverantör till Gävleborg och Älvkarleby
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen