209436-2019 - ResultatSverige-Ängelholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktningar
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Återkommande myndighetsbesiktning av hissar, lyftanordningar, portar, expansions-kärl, kokgrytor, pannor, motordrivna väggar, vattenvärmare etc. samt återkommande besiktning av fast idrottshallsutrustning. Besiktningar ska utföras av behörig personal med relevant utbildning för myndighetsbesiktningar och med erfarenhet och kunskap för uppdraget samt Boverkets gällande föreskrifter. Upphandlingen omfattas även av Ängelholmshem och Ängelholms kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen