Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av bränslepellets.
Referensnummer: 6876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09111400 Träbränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar leveranser av bränslepellets åt Ljusdal och Bollnäs kommuner. Beställarna har ett antal pelletsanläggningar som behöver leveranser av god kvalitet för bästa driftsekonomi. Bulkleveransen ska lossas direkt in i silos. Det totala behovet uppgår till ca 500 ton/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Leverans av bränslepellets
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09111400 Träbränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp Gävleborg upphandlar leveranser av bränslepellets åt Ljusdal och Bollnäs kommuner. Beställarna har ett antal pelletsanläggningar som behöver leveranser av god kvalitet för bästa driftsekonomi. Bulkleveransen skall lossas direkt in i silos. Det totala behovet uppgår till ca 500 ton/år.