See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter, projektering, utredning, tillstånd, risk- och sårbarhetsutredningar och periodiska besiktningar inom Process/Anläggning VA.
Beskrivning: Upphandlingen ska resultera i avtal som omfattar successiva avrop av konsulttjänster under avtalsperioden inom följande konsultområden: DEL 1 - Process/Anläggning (Projektering, Utredning,LCC, LCA) DEL 2 - Miljötekniska undersökningar inkl miljötillståndsansökningar. Risk- och sårbarhetsutredningar och periodiska besiktningar, VA (Utredning, Upprätta miljötillståndsansökningar, Utföra besiktningar och riskanalyser)
Föregående meddelande: 010978-2023
Intern identifierare: LBVAAB 2023/00192
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del 1 - Process/Anläggning, VA
Beskrivning: Miljötekniska undersökningar inkl miljötillståndsansökningar. Risk- och sårbarhetsutredningar och periodiska besiktningar, VA.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del - Tekniska konsulter, projektering, utredning, tillstånd, miljöinventeringar och periodiska besiktningar inom Process/Anläggning VA.
Ytterligare klassificering (cpv): 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2- Miljötekniska undersökningar inkl miljö-och tillståndsansökningar. Miljöinventeringar och periodiska besiktningar, VA
Beskrivning: Miljötekniska undersökningar inkl miljötillståndsansökningar. Risk- och sårbarhetsutredningar och periodiska besiktningar, VA (Utredning, Upprätta miljötillståndsansökningar, Utföra besiktningar och riskanalyser)