2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt inom hemtjänsten 2026
Beskrivning: Denna upphandling omfattar tvättjänster till de personer som beviljats serviceinsatsen tvätt och som valt Lidingö stads hemtjänst i egen regi till hemtjänstleverantör samt hemtjänstenhetens personaltvätt. Uppdraget innefattar hämtning av tvätt, transport till tvätteri, sortering, vattentvätt, torkning och vikning, mangling samt leverans av färdig tvätt till kunder samt till stadens hemtjänstenhet i egen regi. Även strykning av kläder ingår. Efter särskilt biståndsbeslut kan en kund beviljas strykning av tvätt. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) där endast leverantörer får delta som utöver leverantörskrav som följer av 13 och 14 kap. LOU och som också uppfyller kraven i 4 kap. 18 § LOU (reserverad upphandling),
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Reserverad upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115315:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering