209557-2019 - ÄndringSverige-KALMAR: Diverse kringtjänster för luftfart
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygtrafiktjänster, fem flygplatser
Referensnummer: 19/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
I ett samarbete med nedan angivna flygplatser har Kalmar Öland Airport AB
(nedan kallad Beställaren) för avsikt att upphandla Flygtrafikstjänst till samtliga flygplatser.
* Kalmar Öland Airport AB
*Jönköping Airport AB
* Norrköping Airport AB
* Karlstad Airport AB
* Skellefteå City Airport AB