209582-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkesrehabilitering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsintegrerande övningsplatser
Referensnummer: Af-2018/0003 4842
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312510 Yrkesrehabilitering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att möta Arbetsförmedlingens behov av arbetsintegrerande övningsplatser för arbetssökande som är i behov av denna typ av insats.
Insatsen är förberedande och ska vara individuellt anpassad med rehabiliterande och orienterande karaktär. Syftet är att förbereda den arbetssökande för arbete, studier eller deltagande i något av arbetsförmedlingens övriga program.
Leveransområde: Gävleborgs län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312000 Socialvård utan inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är en reserverad upphandling, den är reserverad för skyddade verkstäder och för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.