209616-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning - Produktionsutveckling
Referensnummer: UHN.2021.40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Utbildning: Produktionsutveckling, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingen omfattar kurser inom yrkeshögskoleutbildningen Produktionsutveckling. Utbildningen bedrivs på heltid och med studiegrupper på Campus Värnamo, Campus Ljungby, Yrkeshögskolan Jönköping samt Epic – Innovation & Technology Center i Växjö samt ute på företagen i lärande i arbete (LIA).
Jönköping University, Tekniska Högskolan är utbildningens huvudman.
Utbildningen har ett nära samarbete med branschorganisationer och företag vilka ha bidragit att ta fram utbildningen så att den svarar väl mot marknadens kunskapsbehov.
Värnamo kommun förhåller sig rätten att avbryta hela/delar av upphandlingen med anledning av att rekrytering pågår för lärare till Campus Värnamo. Beroende på kompetens kan därmed annonserat behov komma att förändras. Beslut för detta kommer ske innan tilldelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektmetodik och projektstyrning, 25 Yhp + Ledarskap 25 yhp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningsinsatser enligt följande:
Projektmetodik och projektstyrning, 25 Yhp
Preliminär kurstid: 2021-08-30 – 2021-10-03
Produktionsekonomi, 25 yhp
Preliminär kurstid: 2021-10-04 – 2021-11-21
Produktionsutveckling 1, 25 Yhp
Preliminär kurstid: 2021-11-22 – 2022-01-16
Ledarskap 25 yhp
Preliminär kurstid: 2022-01-17 – 2022-02-27
Produktionsutveckling 2, 25 yhp
Preliminär kurstid: 2022-02-28 – 2022-04-17
Digitalisering och AI, 25 yhp
Preliminär kurstid: 2022-08-29 – 2022-10-09
Automatisering och Robotteknik, 25 yhp
Preliminär kurstid: 2022-10-10 – 2022-11-27
Produktionsekonomi, 25 yhp + Produktionsutveckling 1, 25 yhp + Produktionsutveckling 2, 25 Yhp
Del nr: 2
Del nr: 3
Automatisering och robotteknik, 25 Yhp
Del nr: 4