209671-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utställningstjänster i museer – Utställningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtställningstjänster
BeskrivningSMTM bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling avseende ramavtal för Utställningstjänster. Ramavtalet kommer att nyttjas vid avrop av utställningstjänster. Behovet av utställningstjänster har i grova drag fördelats på följande tjänsteområden: Utställningsproduktion Utställningsformgivning Visuell kommunikation Interaktions- och spelutveckling
Intern identifierare2.4-2023-2068
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92521100 Utställningstjänster i museer
Ytterligare klassificering (cpv): 32321300 Audiovisuellt material, 34928470 Skyltning, 39154000 Utställningsutrustning, 71200000 Arkitekttjänster, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79310000 Marknadsundersökningar, 79822500 Grafisk formgivning, 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningStatens maritima och transporthistoriska museer (SMTM)* bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling avseende ramavtal för Utställningstjänster. Ramavtalet kommer att nyttjas vid avrop av utställningstjänster. Behovet av utställningstjänster har i grova drag fördelats på följande tjänsteområden: Utställningsproduktion Utställningsformgivning Visuell kommunikation Interaktions- och spelutveckling SMTM har för avsikt att teckna ramavtal med minst två (2) och högst fyra (4) leverantörer (förutsatt att tillräckligt många kvalificerade anbud finns efter genomförd prövning).
Ytterligare klassificering (cpv): 34928470 Skyltning, 39154000 Utställningsutrustning, 71200000 Arkitekttjänster, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212500 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation och multimedia, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79310000 Marknadsundersökningar, 79822500 Grafisk formgivning, 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAlternativ 1 (Kapitel 4) - KRAV PÅ LEVERANTÖREN
BeskrivningDenna del väljer anbudsgivare när denne vill inkomma med samtliga efterfrågade uppgifter och bevis direkt i upphandlingen. Se information om val i kapitel 3.