209739-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bärbara datorer – Bärbara datorer 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bärbara datorer 2026
Beskrivning: Säffle kommun avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för hela kommunkoncerns behov av bärbara datorer enligt upphandlingsdokumenten. De fyra konfigurationer kommer att ingå i basen bland bärbara datorer i Säffle kommun, där även kommunens bolag som Säffle bostäder AB, och Säffle kommunikations AB ingår. Beställaren har ett uppskattat behov per år av: · Konfiguration: 1 ca: 150 st./ år (BAS/PEDAGOG 14) · Konfiguration: 2 ca: 150 st./ år (BAS/SITHS 14) · Konfiguration: 3 ca: 50 st./ år (CAD/SITHS 16) · Konfiguration: 4 ca: 25 st./ år (CAD/SITHS 16 Hög) För varje beställd dator så beställs det oftast fodral i form av väska eller ryggsäck Angivna antal är baserade på statistik och utgör ingen utfästelse från beställaren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30213100 Bärbara datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123810:Lot:1