209744-2020 - ResultatSverige-Uddevalla: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Badhus på Rimnersområdet för Uddevalla kommun med partnering
Referensnummer: 2019/00851
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av badhus som skall vara avsedd för träning, tävling med SM-standard, badhuset skall innehålla 50 m bassäng med 8 - 10 banor, hoppbassäng, uppvärmning/undervisningsbassäng, samt barnbassäng.
Omfattning framgår av förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212225 Byggnation av sporthall, 45232430 Vattenrening, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen