Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: Dnr 2023-105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förmedling av tolktjänster i form av telefon- och videotolkning samt kontakttolkning (platstolk). Upphandlingen är samordnad och administreras av Arvika kommun. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör. Option ingår gällande översättning av dokument eller ljudfil. Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning inklusive eventuell option
Upphandlingen avser förmedling av tolktjänster i form av telefon- och videotolkning samt kontakttolkning (platstolk).
Upphandlingen är samordnad och administreras av Arvika kommun.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör.
Option ingår gällande översättning av dokument eller ljudfil.