209923-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Asbestsaneringsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringsarbeten.
Referensnummer: UH-2016-395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262660 Asbestsaneringsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende Saneringsarbeten bestående av 5 olika avtalsområden:
— Avtalsområde 11: Besiktning, avfuktning och utredning,
— Avtalsområde 12: Bygg- och flyttstädning samt risksanering,
— Avtalsområde 13: Klottersanering fastigheter,
— Avtalsområde 14: Klottersanering konstruktionsbyggnader,
— Avtalsområde 15: Sanering.
Värdet av denna upphandling beräknas för Sundsvalls kommun till ca 9 MSEK årligen och för Mitthem AB ca 2 MSEK årligen.
Sundsvalls kommun har lokalytor på ca 600 000 m², Mitthem har ca 6 000 lägenheter och SKIFU har ca 130 000 m² lokaler. Till det tillkommer övriga kommunala bolags verksamhetsytor. Uppdragen kräver att avtalade leverantörer har tillräcklig kapacitet för att kunna ta uppdrag på flera objekt samtidigt samt i vissa fall med kort varsel.
Sundsvalls kommun avser att tilldela kontrakt till 3 – 5 rangordnade leverantörer för varje avtalsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 11: Besiktning, avfuktning och utredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262660 Asbestsaneringsarbete, 90920000 Sanering av anläggningar, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den angivna volymen är en uppskattning av ungefärligt årsbehov. Den angivna volymen baseras på föregående års statistik, kan över- eller underskridas och innebär ingen förpliktelse. Förutom angiven volym som gäller denna upphandling, kan kompletterande upphandlingar komma att annonseras.
Uppdragen omfattar normalt inte de arbeten som hanteras av försäkringsbolagen hos de deltagande parterna. Försäkringsbolagen kliver in när skadorna överskrider självrisken. För närvarande är självrisken för Sundsvalls kommun 400 000 SEK och för Mitthem 2 basbelopp, dvs. 89 600 SEK.
Tjänster från avtalsområde 11 Besiktning, avfuktning, utredning kan användas för att undersöka omfattningen av skadan innan ärendet överlämnas till försäkringsbolaget.
Avtalsområde 12: Bygg- och flyttstädning samt risksanering
Del nr: 2
Tjänster från avtalsområde 11 Besiktning, avfuktning, utredning kan användas för att undersöka omfattningen av skadan innan ärendet överlämnas till försäkrings-bolaget.
Avtalsområde 13: Klottersanering fastigheter
Del nr: 3
Avtalsområde 14: Klottersanering konstruktionsbyggnader
Del nr: 4
Avtalsområde 15: Sanering
Del nr: 5