209934-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Yttertak
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omläggning tegeltak, Stora Fågelsången på Utö
Referensnummer: SK2019-149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44112400 Yttertak
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektbeskrivning:
Komplett omläggning yttertaket.Tegel, papp, strö- & bärläkt rivs och ersätts med nytt.
Underliggande eventuell skadad konstruktion åtgärdas som även förstärks vid behov.
Panel byts på fasad väst.
Komplett utvändig målning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet avser:
— komplett omläggning av tak
— byte av panel gavelsida mot väst
— komplett utvändig målning