See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem för anläggningsarbeten avseende våtmarker
Beskrivning: Statens fastighetsverk (SFV) upphandlar i ett dynamiskt inköpssystem för anläggningsarbeten avseende våtmarker. SFV ska, i den utsträckning som det är förenligt med dess grunduppdrag, anlägga och restaurera våtmarker i syfte att bidra till minskade växthusgasutsläpp, ökad biologisk mångfald, minskad övergödning eller förbättrad vattenbalansering. Arbetet med detta kommer inledningsvis pågå mellan 2024 - 2026 med ambitionen att fortsätta till 2030.
Intern identifierare: 1833/24
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamiskt inköpssystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45246000 Vattenreglering och översvämningsskydd, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Dynamiskt inköpssystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Jordbruksmark: Område 1 - Skåne
Beskrivning: -
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Jordbruksmark: Område 2 - Kronoberg
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Jordbruksmark: Område 3 - Jönköping
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Jordbruksmark: Område 4 - Västergötland
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Jordbruksmark: Område 5 - Östergötland
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Jordbruksmark: Område 6 - Stockholm
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Jordbruksmark: Område 7 - Uppsala
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Jordbruksmark: Område 8 - Södermanland
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Jordbruksmark: Område 9 - Västmanland
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Skogsbruksmark: Område 1 - Skåne
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Skogsbruksmark: Område 2 - Kronoberg
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Skogsbruksmark: Område 3 - Jönköping
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Skogsbruksmark: Område 4 - Västergötland
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Skogsbruksmark: Område 5 - Östergötland
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Skogsbruksmark: Område 6 - Stockholm
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Skogsbruksmark: Område 7 - Uppsala
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Skogsbruksmark: Område 8 - Södermanland
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Skogsbruksmark: Område 9 - Västmanland
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Skogsbruksmark: Område 10 - Jämtland
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Skogsbruksmark: Område 11 - Västerbotten
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Skogsbruksmark: Område 12 - Norrbotten