209967-2023 - ResultatSverige-Borlänge: Anläggningsarbeten för järnvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gammelstad bangårdsförlängning produktion. #2401
Referensnummer: KOM-407926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Driftplatsen Gammelstad behöver förlängas för att uppnå minst 750 meters hinderfri längd samt i denna förlängning även iordningsställa en överlämningsbangård till kombiterminalen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen