209977-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad genom strategisk partnering
Referensnummer: 19/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
ABVB har beslutat att genomföra denna upphandling av totalentreprenad som ett projektavtal med strategisk partnering i syfte att styra kostnader och kvalitet mot uppställda objektspecifika mål och för att tillvarata gemensamma erfarenheter, innovationer, effektiviseringar m.m. från huvuddelar och återföras dessa till projektet och kommande huvuddelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen