Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kognitionshjälpmedel
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Med kognitiva hjälpmedel menas sådana produkter vars syfte är att underlätta vardagen för personer med kognitiva funktionsnedsättningar, t.ex. hjälp med tidsuppfattning, minne, struktur och ordning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30196000 Planeringssystem, 30199791 Planeringskalendrar, 30199792 Kalendrar, 32321200 Audiovisuell utrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 38740000 Tidur, 48942000 Programvara för kalendrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen