See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Förstudie Gång- och cykelbro Henriksdalsberget-Sickla
Beskrivning: Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: Tekniska konsulter 14270, Multidicsiplinära uppdrag. Nacka kommun planerar för en ny gång- och cykelbro mellan Henriksdalsberget och Sickla. I samband med att nya bostäder planeras på Henriksdalsberget samtidigt som tunnelbanan byggs ut till Nacka har frågan om en ny förbindelse mellan stadsdelarna aktualiserats. Syftet med bron är att länka samman stråk och skapa en gen koppling så att boende på Henriksdalsberget får närhet till tunnelbanan och den nya kollektivtrafikknutpunken samt Sicklas omfattande serviceutbud. Utredningsuppdraget innebär att uppdragstagaren ska utreda förutsättningarna för en broförbindelse samt ge tydliga rekommendationer om brons sträckning och utformning som del av kommunens planläggning samt inför kommande arkitekttävling, projektering och upphandling. Uppdragstagaren blir ansvarig för att tillhandahålla ett team av konsulter inom relevanta teknikområden inklusive resurser för samordning och styrning av uppdraget.
Intern identifierare: KFKS 2024/952
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: DIS Förstudie Gång- och cykelbro Henriksdalsberget-Sickla