210112-2023 - ResultatSverige-Mölndal: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av hjulgående grävare med förare
Referensnummer: KS 283/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av hjulgående grävare med förare.
Välkommen att lämna anbud av Mölndals stads upphandling avseende Hyra av hjulgående grävare med förare!
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av att hyra hjulgående grävare med förare för att utföra mark - och anläggningsuppdrag såsom gatu-, lednings-, mindre schaktarbeten m.m. inom stadens geografiska gränser.
Hjulgående grävare som offereras ska vara av typen littera 21.24 med en arbetsvikt mellan 17 - 20 ton eller likvärdig. Maskinskopa 800 liter standard.
Fem grävare efterfrågas. Samtliga maskiner kan komma att avropas för korta uppdrag eller längre uppdrag som innebär heltidssysselsättning merparten av året.
Observera att angivelse av uppdragets omfattning endast är ungefärlig. Behovet av efterfrågad tjänst kan både öka och minska. Inga avropsvolymer garanteras.
Mölndals stad avser teckna ramavtal, nedan benämnt avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen