2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt och hyra av entrémattor
Beskrivning: Göteborgs universitet och Chalmers tekniska högskola har tiotusentals besökare varje år, både nationella och internationella. Vi är måna om att våra besökare ska få ett gott intryck samt att våra anställda har en trevlig arbetsmiljö och där i är det viktigt att våra entréer och mattorna där ger ett inbjudande intryck. Göteborgs universitet har idag totalt 236 mattor med varierande bytesfrekvens inklusive korttidshyra och tillfälliga mattor på totalt 64 olika leveransplatser. Mattornas storlek varierar mellan 85*150 cm upp till 115*300/150*250 cm och vissa mattor kan inkluderar Göteborgs universitets logotyp. Observera att en adress kan ha behov av flera olika mattor. Specifik information kring adresser och storlekar ges vid avtalstecknande. Chalmers tekniska högskola har totalt 201 mattor med varierande bytesfrekvens inklusive korttidshyra och tillfälliga mattor på totalt 15 olika leveransplatser. Mattornas storlek varierar mellan 85*150 cm upp till 150*250 cm och vissa mattor kan inkludera logotyper inom Chalmers. Observera att en adress kan ha behov av flera olika mattor. Specifik information kring adresser och storlekar ges vid avtalstecknande. Syftet med upphandlingen är att uppnå goda samordningseffekter som påverkar köparens ekonomi, miljö och kvalitet på ett positivt sätt. Det är därför viktigt att kommande leverantör har goda samordningsrutiner gällande tvätt och hyra av produkterna.
Intern identifierare: EUI 23 057
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 39531000 Mattor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Tvätt och hyra av Entrémattor