210125-2021 - PlaneringSverige-Lund: Renoveringsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentr - Totalrenovering av plan 10, 11 och 12 i Byggnad 65. Nya sjukhuset i Malmö.
Referensnummer: 80016500-404418-18963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalrenovering av plan 10, 11 och 12 i Byggnad 65 ca 4 500 kvm. Målet är att samla ÖNH (Öron, Näsa, Hals) och barnverksamheterna för en förbättrad och mer resurseffektiv vård med ökad patientsäkerhet och kvalitet samt förbättrad arbetsmiljö i moderniserade lokaler.
En utförandeentreprenad på Nya sjukhuset i Malmö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenad, en utförandeentreprenad.
Öppet förfarande.