Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsmaskin för digitalt tryck
Referensnummer: 2023-1345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvårdens digitaltryck sker i dag i egen regi i huvudsak på huvudkontoret i Norrköping och hanterar kopiering, komplett produktion av rapporter, årsredovisningar, undervisningsmaterial, informationsfoldrar med mera. För fortsatt modern och effektiv produktion upphandlar Kriminalvården köp av en (1) nyproducerad komplett produktionsmaskin inklusive service, support och underhåll.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42962000 Tryckeriutrustning och grafisk utrustning, 42962200 Tryckpress, 42991200 Tryckpressar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen