210145-2023 - PlaneringSverige-Gävle: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Budorderhanteringssystem
Referensnummer: 2023/401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Idag sitter Budservice och tar buden via telefon och skriver ned dem på papper. Detta medför tidvis att det är svårt för våra kunder att komma fram för att göra sin beställning av bud/transport. I Gävle utför vi mellan 500 - 600 bud/dygn och i Hudiksvall 300- 350 bud/dygn. Logistik och service behöver digitalisera denna hantering för att effektivisera för både utförare och beställare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen