210160-2019 - ResultatSverige-Linköping: Ombyggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering/Ombyggnad av Sydsvängen 2-4 samt Ulvåsavägen 6-20
Referensnummer: 220406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering/ombyggnation av
Flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Orrspelet 1 i Linköping.
Projektet omfattar även bl.a. tvättstugor, källarutrymmen, lokaler, nya lägenhetsförråd samt tillhörande markarbeten.
Fastigheten innehåller 108 st lägenheter med storlekar från 1 RoK till 3 RoK.
Beställaren kommer att evakuera hyresgäster trapphusvis alt. stamvis.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen