210163-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cochleaimplantat
Referensnummer: UPPH2019-0235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för cochleaimplantatsystem
Vår önskan är att få en bredd av Cochleaimplantatsystem på avtal. Istället för att upphandla olika klasser har vi valt att upphandla ett bredare sortiment där vi kommer anta de leverantörer, som klarar de obligatoriska kraven.
Regionen har för avsikt att teckna avtal med flera leverantörer för flera produkter, ibland likvärdiga. Avrop kommer i första hand att ske utifrån den särskilda fördelningsnyckeln, patientens önskemål och/eller medicinska professionens bedömning. Saknas specifikt uttalat önskemål kommer avrop att ske utifrån den patientens enskilda behov med beaktan av pris.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33185000 Hörapparater, 33185200 Cochlea-implantat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är ett samarbete mellan Region Örebro län och Region Uppsala.
Uppdraget innebär att Region Uppsala genomför upphandlingen.
Upphandlingen ska med tanke på produkternas beskaffenhet ske med beaktan av patientens önskemål och/eller medicinska professionens bedömning enligt Hälso- och sjukvårdslagen (2017:30), förarbetena till LOU och enligt patientens möjlighet till eget val av hjälpmedel enligt patientlagen (2014:821).
För att möjliggöra ovanstående avser Regionen att teckna avtal med flera leverantörer för flera produkter, ibland likvärdiga. Avrop kommer i första hand att ske utifrån den särskilda fördelningsnyckeln, patientens önskemål och/eller medicinska professionens bedömning. Saknas specifikt uttalat önskemål kommer avrop att ske utifrån den patientens enskilda behov med beaktan av pris.
Denna upphandling avser ramavtal för cochleaimplantatsystemLeveranserna ska ske successivt efter avrop under avtalsperioden. Regionen har för avsikt att teckna avtal med flera leverantörer för flera produkter, ibland likvärdiga. Avrop kommer i första hand att ske utifrån den särskilda fördelningsnyckeln, patientens önskemål och/eller medicinska professionens bedömning. Saknas specifikt uttalat önskemål kommer avrop att ske utifrån den patientens enskilda behov med beaktan av pris.