210258-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för vattenprojekt – Utförandeentreprenad i samverkan avseende byggnation av vattenverk, projekt Vattenförsörjning Mon
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtförandeentreprenad i samverkan avseende byggnation av vattenverk, projekt Vattenförsörjning Mon
BeskrivningUppdraget är en samordnad generalentreprenad AB 04 i samverkan omfattande nybyggnation av vattenverk och infiltrationsanläggningar, där Entreprenörens uppgift är bygg och mark. Anläggningarna som ska uppföras i utförandeentreprenaden är en dricksvattenanläggning som ska kunna producera 200 l/s dricksvatten och cirka 175 l/s tekniskt råvatten. Vattenverket består av tre byggnader: 1. Förbehandlingsverk som förbereder ytvatten från Dalälven för infiltration samt förbehandlar och distribuerar tekniskt råvatten 2. Vattenverk som bereder återinfiltrerat renvatten till dricksvatten 3. Lågreservoar för mellanlagring av dricksvatten
Intern identifierare14093
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUtförandeentreprenad i samverkan avseende byggnation av vattenverk, projekt Vattenförsörjning Mon