210267-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillgänglighet – inventering och åtgärder, Ramavtal.
Referensnummer: 0248/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tillgänglighetsinventering och framtagning av åtgärdsförslag för utomhusanläggningar i offentlig miljö, exempelvis badplatser, lekplatser, offentliga toaletter, parker, torg m.m.
Inventeringarna ska även presenteras i TD – Tillgänglighetsdatabasen, t-d.se
Planerad avtalsstart 1.6.2017.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 48 månader.
Avtalstyp:
Upphandlingen avslutas genom att Park- och naturförvaltningen och de antagna Leverantörerna tecknar ramavtal. Avsikten är att ramavtal ska tecknas med högst fem (5) Leverantörer. Antalet Leverantörer som kommer tilldelas ramavtal är beroende av antalet inkomna anbud och att de antagna Leverantörerna har en kapacitet som svarar mot avtalsanvändarnas behov, varför ramavtal kan komma att tecknas med såväl färre som fler än fem (5) Leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen