See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gips med tillbehör
Beskrivning: Upphandlingen avser Gips och tillbehör till Region Jämtland Härjedalen De verksamheter som kommer att avropa merparten av produkterna är: - Ortopedmottagningen/Gipsmottagningen och Akutmottagningen på Östersunds sjukhus som servar de ca 130 000 invånarna i Jämtlands län. -Funäsdalens Hälsocentral, med ett stort tryck under skidturismens högsäsong då byn växer från 2000 invånare till 25 000 personer. -Åre Hälsocentral, där turismen utvidgats till att omfatta stora delar av året, ca 1 miljon besökare per år. Åre och Funäsdalen har en relativt hög omsättning av personal då hälsocentralerna måste anpassa sig efter topparna av patientflödet, detta innebär ett behov av återkommande utbildnings/informationsinsatser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kalkgips rulle. position 1-6
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kalkgips skena. position 7-9
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Syntetiskt gips glasfiber, polstrad skena, klippt längd. Position 10-12
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Syntetiskt gips glasfiber, polstrad skena på rulle. Position 13-17
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Syntetiskt gips glasfiber, gipslinda, kulört. Position 18-20
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Syntetisk gips polyester, Semirigid, glasfiberfritt. Position 21-41
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Syntetisk gips polyester, mjukt, glasfiberfritt. Position 42-62
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Gipsstrumpa, lång. Position 63-64
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Gipsstrumpa, syntetisk, stockinette. Position 65-70
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Gipsstrumpa, vattentålig, för syntetgips. Position 71-75
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Polsterstrumpa, frotté. Position 76-78
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Polstervadd, syntet. Position 79-82
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Kantpolster, självhäftande, Polyester. Position 83-85
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Kantpolster, självhäftande Non wowen. Position 86
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Polstervadd kräppad. Position 87
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Behandlingssko med tåkappa. Position 88-84
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Immobiliseringsskena engångs. Position 95-106
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Gipssax höger. Position 107
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Gipssax vänster. Position 108
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Gipssax kraftig höger. Position 109
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Gipssax kraftig vänster. Position 110
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Gipssax liten höger. Position 111
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Gipssax liten vänster. Position 112
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Fästband i kardborre. Position 113-114
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Fästband. Position 115-116
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Tillbehör fixeringsbinda. Position 117-126
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90706:Lot:26